Înotătorul Andrei Enache, în vârstă de 19 ani, a reușit să stabilească un nou record mondial la Campionatele Europene de înot în ape înghețate de la Oradea, câștigând cea mai rapidă serie din proba de 250 m liber. Totodată, Dragoș Ghile a obținut medalia de aur în finala de 100 m fluture, stabilind și el un nou record mondial, în ultima zi a competiției desfășurate duminică, conform informațiilor furnizate de Agerpres.ro.

Ovidiu Tirla, organizatorul evenimentului, a declarat că Andrei Enache, cu doar 19 ani, a realizat o performanță extraordinară, câștigând proba de 250 m liber și devenind campion mondial în clasamentul general. De asemenea, Dragoș Ghile s-a impus în finala de 100 m fluture cu un avans semnificativ față de concurentul de pe locul doi.

Andrei Enache a încheiat proba de 250 m liber în 2 minute, 35 de secunde și 94 de sutimi, stabilind astfel un record mondial și un record de vârstă.

În altă cursă, Simona Chiru a câștigat medalia de argint în cea mai rapidă cursă la 50 m liber feminin, după ce sâmbătă reușise să obțină locul întâi în finala de 100 metri liber, stabilind un alt record mondial.

În ultima zi de concurs, au avut loc și alte probe precum 50 m spate (feminin și masculin), 100 m fluture, 50 m liber, ștafeta 4×50 m mixt și ștafeta de 4×250 m mixt. Desfășurat în ape cu o temperatură de 4,4 grade Celsius, evenimentul a fost apreciat de președintele IISA, Ram Barkai, pentru buna organizare și condițiile excelente pentru competițiile profesioniste.

Aceste prime Europene la înot în ape înghețate au adunat delegații din 27 de țări și au fost reprezentate de 35 de înotători români, dintre care opt erau fete. Oradea, cu trei competiții și cu medalia de argint obținută de Ovidiu Tirla la 50 m spate, a fost gazda acestei competiții europene deosebite.